V Třebívlicích otevřeli zrekonstruovanou expozici Ulriky a Goetha

V Třebívlicích na Litoměřicku znovuotevřeli expozici baronky Ulriky von Levetzow a její nenaplněné lásky, Johanna Wolfganga Goetha. Budova, v níž je i informační centrum, prošla kompletní rekonstrukcí, která by z velké části měla být financovaná z česko-saského programu Cíl 3. ČTK to dnes řekl starosta Třebívlic Josef Seifert.

Třebívlické centrum se stalo součástí společného projektu s partnerským německým městem Grünhain-Beierfeld s názvem Po stopách cisterciáků z Krušnohoří do obnovených vinic v Českém středohoří, které reprezentují právě Třebívlice. "Nositelem projektu je Grünhain-Beierfeld, kde vzniká obdobné informační centrum, které bude návštěvníkům přibližovat České středohoří včetně vinic, ale třeba i českého granátu, který se tady těží," řekl Seifert. Centra, německé a české, by měla být on-line propojena pomocí internetového mostu.
 
Česká část projektu stála 2,5 milionu korun a představovala zrenovování budovy, která je součástí třebívlického zámku. Další milion je určený na neinvestiční náklady spojené s projektem. Obec náklady zaplatila ze svých zdrojů a teď bude žádat o proplacení až devadesáti procent z programu Cíl 3. "Do konce roku bychom to chtěli mít vyúčtováno. Doufám, že nám budou náklady uznané," uvedl starosta.
 
Expozice baronky Ulriky von Levetzow, která na zdejším zámku žila od roku 1824, kdy jí bylo dvacet let, až do své smrti v roce 1899, byla v Třebívlicích otevřena u příležitosti stého výročí jejího úmrtí v roce 1999. Budova však byla v nevyhovujícím technickém stavu a potřebovala generální opravu. Ta se uskutečnila až letos na jaře a zahrnovala výměnu střechy, oken i dveře a novou fasádu.
 
Prostory jsou otevřeny vždy od dubna do konce října, a to o víkendech, ve všední dny jen na telefonické objednání. Vzpomínka na nenaplněnou lásku Ulriky a Goetha přitahuje do Třebívlic nejen turisty z Čech a Německa, ale i exotičtějších krajů. "Měli jsme tady návštěvníky až z Japonska nebo Indie," řekla průvodkyně expozicí Venuše Pazderová.
 
Ulrika se s německým básníkem potkala jako sedmnáctiletá při pobytu v Mariánských Lázních roku 1821. Goethe, kterému v té době bylo 72 let, se do ní zamiloval. Mladá šlechtična jej odmítla, ale sama se nikdy nevdala. Goethe svou bolest z odmítnutí vyjádřil v básni Mariánskolázeňské elegie a do Čech už nepřijel. Baronka strávila zbytek života právě na panství v Třebívlicích.
 
zdroj: ČTK