Litoměřický biskup ukázal opravenou kapli ve své rezidenci

Litoměřický biskup Jan Baxant včera ukázal opravenou kapli svatého Vavřince ve své rezidenci, která patří přímo k bytu biskupa. Opravovala se více než tři roky, restaurování stálo zhruba 1,8 milionu korun. ČTK to řekla mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková. V kapli byl před lety vysvěcen na kněze současný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Baxan na dnešním shromáždění přirovna opravenou kapli ke své pracovně. "Aby mohl biskup pracovat, tak musí mít svou pracovnu, tak jako všichni šéfové," řekl. Kaple byla vybudována jako součást rezidence v letech 1683 až 1701, autorem celého komplexu je stavitel Giulio Broggia. Z doby stavby pochází podle vedoucí odboru památkové péče biskupství Lady Hlaváčkové i nástropní obraz svatého Vavřince. 

V kapli bylo potřeba odkrýt nástěnné malby z 18. století, které ale byly v roce 1969 zakryté jednolitou šedou výmalbou. "Nejtěžší bylo zamaskovat poškození, trhliny ve zdech," uvedla jedna z restaurátorek Renata Svobodová. Budova podle Baxanta praská kvůli nestabilnímu podloží Dómského pahorku, na kterém rezidence včetně katedrály svatého Štěpána stojí. Na obnově kaple se podílelo ministerstvo kultury a Ústecký kraj, veřejnosti obvykle není přístupná. "V 70. letech tady v částečném utajení ležel při kněžském svěcení dnešní kardinál Dominik Duka," dodal biskup. 
    
Biskup také připomněl příběh svatého Vavřince, jemuž je biskupská kaple zasvěcená. Světec, žijící v třetím stoletím našeho letopočtu v Říme, byl pomocníkem papeže a staral se o církevní pokladnu. "Nepřátelé nutili svatého Vavřince, aby jim předložil majetek církve. Ten na druhý den svolal všechen lid Říma, otevřel okno a řekl jim: 'Podívejte se, toto je poklad církve," uvedl biskup. 
    
V narážce na církevní restituce připomněl, že ani církev se bez peněz neobejde. "Když chcete dělat dobré věci, tak potřebujete finanční prostředky," dodal. O vrácení v minulosti zabavených majetků podle mluvčí biskupství zatím nepožádalo. "V současné době připravujeme podklady pro vypracování výzev k vydání nemovitých věcí," řekla Michálková. Biskupství dává podklady dohromady za všechny farnosti litoměřické diecéze. "Připravuje je několik pracovníků, kteří vykonávají tuto činnost na plný pracovní úvazek a už se procesu restitucí věnují delší dobu. Faráři a administrátoři farností tedy nemusejí sami nic pracně zjišťovat," dodala. Odeslány budou hromadně pravděpodobně na začátku letošního podzimu.
 
zdroj: ČTK