Jiráskovy sady v Litoměřicích se přizpůsobily návštěvníkům

V Litoměřicích končí rozsáhlá revitalizace Jiráskových sadů. Největší park ve městě založený v polovině 19. století se přizpůsobil návštěvníkům, kteří žádali větší bezpečnost, lepší zázemí pro děti a pohodlnější prostor pro sport. ČTK o projektu informovala mluvčí radnice Eva Břeňová. 

Podstatnou součástí úprav jsou nové povrchy všech cest a moderní veřejné osvětlení. Parkem o rozloze 5,3 hektaru vedou dvě páteřní linie z červeného asfaltu, na které navazují menší dlážděné cesty. Počítá se také s doplňkovými pěšinami. "Velký důraz je kladen na bezbariérovost při pohybu parkem," uvedl starosta Ladislav Chlupáč. 
    
Do výsledné podoby parku mohli mluvit i obyvatelé, kteří si přáli zachování vodního prvku. "Kompletní rekonstrukce fontány v její původní podobě se však ukázala být problémem z finančního hlediska i z pohledu následné údržby. Nahradily ji proto vodní střiky, vodní hranol a pítko. Ty budou lépe využitelné pro všechny návštěvníky," uvedla ředitelka nadace Proměny Jitka Přerovská. 
    
Odstranění přerostlých keřů má přispět k většímu pocitu bezpečnosti. Vysazeno bude 700 nových křovin. Upraveno bude hřiště pro menší děti, v okolí sochy Rudoarmějce bude jiný terén, který má podle autora, kterým byl architekt Zdeněk Sendler, dodat monumentu připomínajícímu osvobození Československa přívětivější ráz. 
    
Na opravu parku získalo město grant 25 milionů korun z nadace Proměny. Z vlastní kasy počítalo s milionem korun na projekt a asi deseti miliony spoluúčasti na rekonstrukci. 
    
Oprav se dočkaly i Městské sady v Ústí nad Labem, stály 83 milionů korun a vysloužily si velkou kritiku, a to kvůli ceně i necitlivým zásahům do zeleně. Policie nakonec případ odložila. Česká inspekce životního prostředí uvedla, že ústecký magistrát chyboval, když povolil v parku pokácet 152 stromů a stovky křovin. Pokutu 651.000 korun udělil městu Regionální operační program Severozápad, který na revitalizaci přidělil dotaci. 
 
zdroj: ČTK