Jedlé kaštany jako podzimní zdravá pochoutka

K podzimu a zimě jedlé kaštany neodmyslitelně patří. Jejich vůně, nasládlá chuť a možná i nostalgie, kterou v nás tyto plody vzbuzují. Věděli jste, že kromě toho, že jsou vynikající pochoutkou, jsou také nesmírně zdravé a tělu prospěšné?

Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky.  Obsahují více uhlovodíků než většina ořechů a jsou proto výborným energetickým a regeneračním zdrojem. Obsahují také sacharózu jako hlavní cukr, a to ve větší míře než pšenice, vlašský ořech či brambory. Kaštany jsou také plné minerální látek jako je draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, chlorid, sodík, železo, mangan, měď či zinek. Jsou také bohaté na vitamin C, B1, B2, B6 a niacin. Díky vysokému obsahu draslíku a malému množství sodíku jsou doporučovány lidem trpícím hypertenzí a kardiovaskulárními poruchami.

Vařit nebo péct?

Jedlé kaštany se upravují mnoha způsoby, ale asi nejznámější způsob je pečení kaštanů. Pokud ale nechcete zamořit svůj domov nepříjemným odérem spálených kaštanů, doporučuje se plody alespoň trochu nakrojit a nechat namáčet ve vodě několik hodin. Díky tomu změknou a budou se péct jedna báseň. Jak? V rozpálené troubě a na suchém plechu. Kaštany jsou upečené, když začnou pukat a ve škvírce slupky se objeví žlutá dužnina, kterou snadno vyloupneme. Takto připravené kaštany můžete jíst „jen tak“ a vychutnat si díky nim sychravé počasí nejen doma, ale klidně i na romantické procházce.

Pokud byste rádi vykouzlili nějakou jinou lahůdku, jako je omáčka, nádivka nebo třeba pyré. Doporučujeme kaštany vařit v horké vodě po dobu deseti minut, a poté je ještě teplé loupat.

Vynikající jedlé kaštany si můžete spolu s dalším nákupem objednat na e-shopu Košík.cz.