BUDIŽ SVĚTLO – ANO, ALE JAK HO VYBRAT? DÍL 1. – HALOGENOVÁ ŽÁROVKA

Ne nadarmo se říká, že kam nechodí slunce, tam musí lékař. Dlouhé zimní noci a krátké dny se zataženou oblohou, které zdraví a pohodě nesvědčí, jsou nyní před námi. Světlo ke svému životu ovšem potřebujeme, a i v létě si doma musíme posvítit. Ano, ale čím?  

V zimních měsících svítíme rozhodně více než v létě. U umělého zdroje světla také trávíme daleko více času. Už dávno sice nepoužíváme klasické žárovky, kterým se někdy přezdívá edisonky či edisonovky, ale zaostáváme ve znalostech, jak vlastně bychom měli svítit. Spoléháme se více na své pocity než na objektivní zjištění. Přitom termín „světelná pohoda“ není prázdný pojem. Správné světlo ovlivňuje naši náladu mnohem více, než si připouštíme. Nejde jen o naše oči, které si špatným osvětlením ničíme. Jeho nedostatek nebo špatné směrování nás ovlivňují daleko více. Dobře zvolené osvětlení, jeho barevnost a intenzita našemu organismu pomáhají lépe vše zvládnout – práci, relaxaci nebo se vypořádat se stresem. Proto dnes i směrnice EU mnohé žárovky již zakazují.

Proč si pořídit halogenovou žárovku?

Budeme se tedy zřejmě rozhodovat mezi halogenovým a LED osvětlením. Halogenová žárovka je v základě podobná té klasické, je však o 30 % úspornější. Svítí na stejném principu jako obyčejná žárovka; wolframové vlákno je ale uloženo v atmosféře s halovými prvky, například bromem nebo jódem. Odpařování wolframu se tím omezí a prodlužuje tak životnost žárovky, obvykle na takových

2 000 hodin, u reflektorových až na 4 000 hodin. Spíná okamžitě, je stmívatelná, a teplota chromatičnosti, neboli barva světla, je přibližně 3400K, tedy středně žlutá. Škála chromatičnosti, tedy barvy světla, se pohybuje od studené modré (10 000 K) až po sytou oranžovou (1,000 K). Využívá se jak na osvětlení velkých ploch, ale především menších předmětů. Hodí se tam, kde příliš nesvítíme, protože má relativně velkou spotřebu, ovšem v případech, kde záleží na designu – například pro různé světelné designové efekty, které přiznávají materiál, z něhož jsou vyrobeny. Halogenová žárovka však vyzařuje velké teplo (minimálně 250 °C, proto má baňku z křemíkového skla) a není vhodná všude tam, kde by to bylo na škodu, například jako osvětlení do nábytku. Na výběr je množství tvarů pro patici E27 a E14, nebo například GU10 pro oblíbená designová bodová podhledová svítidla. Měli bychom si ale u halogenových žárovek dávat pozor na to, abychom se jí nedotýkali rukou. Pot či mastnota rukou, obsahující soli, se totiž může vleptat do skla, které je pak náchylné k prasknutí.