Právě se nacházíte:

Švestková dráha

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Lovosice s Litoměřicemi. Její historie sahá do 90. let 19. století - konkrétně do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak.

Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout - velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistické výlety. Každý prázdninový víkendový den brouzdá Českým středohořím historický motoráček "hurvínek" a s radostí vás odveze do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody. V rámci prázdninového provozu jezdí osobní vlaky každou sobotu a neděli.

Název lokálky „Švestková dráha“ je staronový. Pro trať Lovosice - Třebenice - Most byl používán sudetskými Němci (ovšem pod sudetoněmeckým ekvivalentem "Zwetschkenbahn") až do jejich násilného odsunu po druhé světové válce. Jméno trati dalo v tehdejší době velké množství švestkových sadů a alejí, z nichž do dnešních dnů zůstaly pouze nepatrné zbytky.

http://www.svestkovadraha.cz/

Čtěte více