Zastupitelstvo Lovosic vyhlásilo referendum o zákazu hazardu

Zastupitelstvo Lovosic na Litoměřicku dnes vyhlásilo místní referendum k otázce zákazu hracích automatů ve městě. Plebiscit se uskuteční v sobotu 20. září. Pro tento termín hlasovalo všech 21 přítomných zastupitelů. 

Zástupci přípravného výboru pro referendum Milanu Ryglovi se zvolený termín nelíbí, navrhoval shodný termín s komunálními volbami, tedy 10. a 11. října. "Zastupitelé určili takový termín, aby referendum bylo neplatné," řekl. Pro platnost hlasování je třeba účast minimálně 35 procent oprávněných voličů, což je podle Rygla v jiném než volebním termínu nereálné. "Budou to zbytečně vyhozené peníze," dodal. 
    
Referendum zastupitelstvo vyhlásilo na základě petice, pod kterou se podle iniciativy podepsalo 1738 občanů Lovosic. Úředníci po kontrole uznali 1434 podpisů. Pro vypsání referenda to stačí, protože tento počet převyšuje deset procent oprávněných voličů v devítitisícových Lovosicích. 
    
V Lovosicích je registrováno 40 hracích automatů. Poplatky z nich městu přinášejí 7,5 milionu korun ročně, které jdou podle vedení města především na podporu sportovní činnosti. "Je to pro nás hodně peněz," řekla starostka Lenka Lízlová (ČSSD). 
    
Zrušení heren podle některých zastupitelů navíc problém gamblerství nevyřeší. "V okolí mírně klesne drobná kriminalita, ale lidé hrát nepřestanou," uvedl Jan Hrdlička (VV). Zastupitelé také poukazovali na to, že zákaz hazardu lze obcházet pomocí uzavřených klubů s výherními automaty. 
    
O referendu o zákazu hazardu aktivisté usilují také v Ústí nad Labem, Chomutově, Teplicích, Litoměřicích, Štětí či Roudnici nad Labem. 
 
zdroj: ČTK