Zámek v Libochovicích otevře cestovatelskou výstavu

Zámek v Libochovicích na Litoměřicku připravil výstavu unikátní sbírky cestovatelských artefaktů hraběte Jana Josefa Herbersteina, kterému zámek patřil. Mezi exponáty jsou i staroegyptské mumie, které si hrabě přivezl z cest po Africe, řekla ČTK správkyně depozitáře Michaela Prokopová. Výstava bude veřejnosti přístupná od soboty.

Hrabě Herberstein byl vášnivým cestovatelem, v 19. a na začátku 20. století navštívil mimo jiné Indii, Súdán a opakovaně Egypt. Výstava je věnována právě jeho africkým cestám. Zvířecí kůže, preparovaná zvířata, nebo doplňky na cesty byly desítky let uloženy v zámeckém depozitáři.
 
Unikátní jsou především mumie ze starého Egypta. "Původně jsme si mysleli, že jde o trofeje od domorodých kmenů, odborníci z Náprstkova muzea nám řekli, že jde o staroegyptské mumie. Jsou velmi zachovalé, jsou na nich patrné i části gázy i zbytky pryskyřice," řekla Prokopová. Kromě mumií jsou k vidění i kanopy, řada fotografií z cest nebo lovecké potřeby, mimo jiné oštěp a části harpun. Kde přesně cenné předměty hrabě získal, ale historici neví. "Bohužel se nezachoval žádný cestovní deník, o některých věcech můžeme jen spekulovat," doplnila Prokopová.
 
Na dlouhé cesty si hrabě Herberstein vozil například jídelní soupravy, přenosnou sprchu i mobilní toaletu a na odpočinek houpací síť. "Neslevoval ze svých standardů ani v Africe," dodala Prokopová. Hrabě si z cest vozil i lovecké trofeje. K vidění jsou tak kůže z antilopy a krokodýla. "Většina předmětů nebyla nikdy vystavena na veřejnosti, hrabě je ukazoval jen svým přátelům," dodala Prokopová.
 
Zámek má v depozitáři ještě desítky předmětů z cest po Orientu. Plánuje vybudování stálé expozice. "Původně jsme chtěli vybudovat ve druhém patře velkou expozici, ale na to zřejmě minimálně pět let nebudou finanční prostředky. Možností je rozdělit současnou expozici na dvě části. Na baroko a 19. století, kam by spadaly právě i jeho cesty," řekl kastelán libochovického zámku Ladislav Pešek.
 
Výstava bude k vidění do 30. září. Pokud bude zájem návštěvníků velký, zámek ji prodlouží.
 
zdroj: ČTK