Za větší podíl vytříděného odpadu slibuje Kadaň nižší poplatky

Za větší podíl vytříděného odpadu slibuje Kadaň na Chomutovsku svým obyvatelům nižší poplatky. Podle starosty Jiřího Kulhánka (ODS) o desetinu víc vytříděného odpadu umožní zlevnit o 50 korun, řekl novinářům na tiskové konferenci. Pomoci mají i barevné tašky na třídění. 

"Objednali jsme jich 500. Pořizovací cena je asi 100 korun, budeme je místním prodávat za 40 korun," vysvětlil starosta. Současný poplatek za odpad je v osmnáctitisícovém městě 496 korun za rok. Podle Kulhánka pomohlo zlevnění svozu odpadků ve městě před třemi lety už pořízení popelnic a svozového auta na bioodpad, protože jeho uložení je desetkrát levnější než uložení na skládku komunálního odpadu. 

Se svozem bioodpadu začali vloni také v nedalekém Chomutově, který má více než dvakrát víc obyvatel než Kadaň. Lidé mohou uložit biologický odpad z domů nebo zahrádek do speciálních hnědých pytlů, v některých částech města jsou i speciální kontejnery. Poplatek za svoz odpadků je ve městě 500 korun ročně. 
    
Obyvatelé Ústeckého kraje ve třídění odpadu v průměru na celý region příliš úspěšní nejsou. Podle statistik společnosti Asekol, která se zabývá zpětným odběrem drobných elektrospotřebičů, skončil kraj v roce 2011 na posledním místě. Také ve třídění ostatních odpadů se Ústecký kraj drží na spodních příčkách, v roce 2011 byl podle společnosti Ekokom třetí nejhorší a množství vytříděného odpadu navíc mírně klesalo. Každý občan kraje vyprodukuje ročně asi 500 kilogramů komunálního odpadu, dále využito je 25 až 32 procent. V kraji je více než 17.000 nádob na třídění odpadu. 
 
zdroj: ČTK