V Ústeckém kraji koupaliště nabízejí vodní lyže i potápění

Přírodní koupaliště v Ústeckém kraji nabízejí návštěvníkům především půjčování loděk a šlapadel. Stojí od 50 do 120 korun. Na Kamencovém jezeře v Chomutově je možné se projet také na vodních lyžích nebo se potápět s přístrojem. ČTK to zjistila od provozovatelů koupališť.

Širokou nabídku atrakcí pro návštěvníky koupaliště nabízí Kamencové jezero u Chomutova. Od loňského roku tam mají lidé možnost se i ponořit s přístrojem pod hladinu jezera, které má díky vysokému obsahu kamence velmi čistou vodu. "Vloni téměř nebylo léto, takže to využilo za celý rok asi šest lidí," řekla mluvčí areálu CV Relax u Kamencového jezera Kateřina Tichá.
 
Ponor včetně seznámení s výstrojí, výuky techniky dýchání s přístrojem a bezpečnostní přípravy trvá zhruba hodinu. Lze ho absolvovat jen v plavkách a s ručníkem, vyjde na 800 korun. V areálu je možné absolvovat i potápěčský kurz, který opravňuje k ponorům po celém světě až do hloubky 20 metrů. Ten stojí 7600 korun.
 
Naopak velký zájem je podle Tiché o vodní lyže a wakeboardy, tedy prkna, na kterém má sportovec obě nohy podobně jako na snowboardu. "Vyloženě fronty se tam nestojí, ale lidé se střídají jeden za druhým hned, jakmile se udělá pěkné počasí," dodala mluvčí. Hodina stojí od 200 korun dopoledne a večer a 300 korun odpoledne.
 
Možnost vodního lyžování či wakeboardingu mají také návštěvníci rekultivovaného povrchového dolu Matylda v Mostu. "Trénuje u nás i republiková špička, protože voda je čistá a teplá," řekl předseda tamního klubu Tomáš Kölbl. O možnosti si tento vodní sport vyzkoušet ale moc místních neví. "Lidé to sledují z druhého břehu, ale zeptat se nepřijdou," dodal s tím, že návštěvníci jezdí více z Prahy, Karlových Varů či Plzně. Veřejnost jezdí za 30 korun za minutu, obvyklá je podle Kölbla asi desetiminutová projížďka.
 
Klasické lodičky a šlapadla nabízejí na více vodních plochách. Na Kamencovém jezeře stojí loďka 60 korun za hodinu a šlapadla podle typu 90 nebo 120 korun za hodinu. V Mostě zaplatí za loďku 40 korun za hodinu a za šlapadlo o 20 korun více. Na obou místech se navíc platí záloha 200 korun. Stejná plavila nabízejí i v kempu Úštěk u jezera Chmelař na Litoměřicku. Lodička přijde na 50 korun za hodinu a šlapadlo na 60 korun.
 
V okolí Ohře, především v Kadani, je mnoho půjčoven zaměřených na klasické vodáky sjíždějící řeku. Komplet jedné lodě se dvěma pádly, vestami a barely stojí kolem 200 korun na den, školy a další velké skupiny mají obvykle množstevní slevy. Podél toku Labe se za posledních několik let rozvinula infrastruktura pro lodě. Od letošního května je přistávací molo přímo v centru Ústí nad Labem, v Přístavní ulici naproti hlavnímu nádraží. V Píšťanech na Litoměřicku je přístav, kde může kotvit téměř 50 jachet.
 
zdroj: ČTK