V těle některých mrtvých dravců z Litoměřicka byl jed

V těle některých mrtvých dravých ptáků nalezených u Radešína na Litoměřicku se potvrdila přítomnost jedovatého karbofuranu. ČTK to sdělila litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. Policie případ vyšetřuje pro podezření z týrání zvířat. 

Ornitologové ohlásili nález několika mrtvých dravých ptáků u Radešína 23. srpna. V jejich těle policejní expertizy neprokázaly přítomnost jedu, příčina jejich úhynu zůstala neznámá. Další uhynulé ptáky ornitologové ve stejné lokalitě objevili o pět dní později. Celkem je tu podle nich za toto období zdokumentováno 22 případů zabitých dravců. 
    
"Na základě dalších expertiz bylo zjištěno, že v další části uhynulých dravých ptáků v katastru obce Radešín se potvrdila přítomnost karbofuranu. Případ je nadále šetřen pro podezření z trestného činu týrání zvířat a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu," uvedla Kofrová. Podobný případ řešili policisté u Radešína i vloni, kdy se rovněž prokázala otrava karbofuranem. Pachatel ale nebyl dopaden. 
    
Ornitologové krátce po nálezu vyslovili domněnku, že dravce někdo úmyslně tráví, někteří byli podle nich zastřeleni. Mezi nalezenými mrtvými dravci byl letos například kriticky ohrožený luňák červený, káně lesní či moták pochop. "Za posledních 60 let, kdy je u nás trávení nelegální, nebyl nikdy nikdo usvědčen. Nevíme, kdo to dělá a jaké k tomu má motivy," uvedl před časem ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Dodal ale, že jednou z domněnek může být to, že se dravců takto zbavují myslivci, kteří je vnímají jako škůdce snižující stavy zvěře. 
 
zdroj: ČTK