V těle několika mrtvých dravců z Litoměřicka nebyl jed

Expertizy neprokázaly, že by v těle několika uhynulých dravců nalezených na Litoměřicku byl jed. Další mrtvé dravce policie ještě zkoumá. ČTK to sdělila litoměřická polciejní mluvčí Pavla Kofrová. Ornitologové ohlásili nález několika mrtvých dravých ptáků u Radešína 23. srpna, další uhynulé ptáky tam pak objevili o pět dní později. Celkem je podle nich za toto období zdokumentováno 22 případů zabitých dravců. Domnívají se, že někteří byli otráveni, jiní zastřeleni. 

"První expertiza neprokázala přítomnost jedu v těle uhynulých zvířat, příčina jejich úhynu je neznámá. Dále ale probíhá odborné zkoumání uhynulých ptáků, kteří byli nalezeni později," uvedla Kofrová. Dodala, že policie případ vyšetřuje pro podezření z trestného činu týrání zvířat. Podobný případ řešili policisté u Radešína i vloni, kdy se prokázala otrava karbofuranem. Pachatel ale nebyl dopaden. 
    
Mezi nalezenými mrtvými dravci byl letos například kriticky ohrožený luňák červený, káně lesní či moták pochop. "Za posledních 60 let, kdy je u nás trávení nelegální, nebyl nikdy nikdo usvědčen. Nevíme, kdo to dělá a jaké k tomu má motivy," uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Dodal ale, že jednou z domněnek je to, že se dravců takto zbavují myslivci, kteří je vnímají jako škůdce na stavech zvěře. 
 
zdroj: ČTK