V Litoměřicích zavádějí platbu parkovného z mobilního telefonu

V Litoměřicích bude od 1. března možné platit parkovné prostřednictvím mobilního telefonu. Uzavření smlouvy se společností Erika, a. s., která má tyto služby zajišťovat, dnes schválili zastupitelé města. Jeho tržby z veškerého parkovného činí ročně asi deset milionů korun, řekl ČTK místostarosta Litoměřic Karel Krejza. V této sumě jsou však započítané také placené parkovací karty či tržby z parkovišť. 

Platba za parkování přes SMS zprávu by měla být o něco výhodnější než stávající úhrada mincemi v parkovacích automatech. Ta bude ale dál fungovat souběžně s SMS parkovným. Hodina parkování v centru Litoměřic nyní stojí deset korun. Z mobilu bude možné si za 13 korun opatřit virtuální parkovací lístek platný 75 minut. "Myslíme si ale, že by to pro nás nemělo znamenat ztráty na tržbách, je to určitý kompromis - delší doba za víc peněz," komentoval to Krejza. 
   
Z materiálů uveřejněných na webu města vyplývá, že poskytovateli služeb, tedy firmě Erika, město zaplatí 19 procent z každého takto prodaného parkovacího lístku. Na základě statistik z jiných měst se v Litoměřicích očekává, že zhruba po čtyřech či pěti letech od zavedení SMS parkovného bude tato služba činit asi 15 procent z tržeb za veškeré parkovné. Dominantní by tak měly zůstat parkovací automaty na mince. Krejza odhadl, že platby města firmě Erika se za první rok SMS parkovného budou pohybovat jen v řádech desítek tisíc korun. 
    
Argumentem pro zavedení tohoto způsobu platby bylo zefektivnění výběru parkovného, stejně tak zjednodušení a zrychlení kontroly úhrad. Systém umožňuje online statistiky prodaných parkovacích lístků, efektivitu kontrol provedených strážníky či pověřenými kontrolory. 
    
SMS parkovné využívá v Ústeckém kraji například Ústí nad Labem, každá započatá hodina tu vyjde na 15 korun. Pomocí SMS se dá parkovat také v Děčíně, Mostě či České Kamenici. 
 
zdroj: ČTK