V jezuitském kostele začala výstava obrazů ovlivněných hudbou

V bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích dnes začala retrospektivní výstava obrazů Luďka Jirouska. Jeho malby jsou ovlivněné hudbou. ČTK to řekl kurátor výstavy a ředitel pořádající Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích Jan Štíbr. Expozice podle něj tematicky doplňuje výstavu Doteky hudby, která se nyní koná v hlavní budově galerie.

"V této souvislosti jsme mapovali umělce, kteří se nějakým způsobem zabývají hudbou. Při té příležitosti došlo i na tohoto autora," uvedl Štíbr. V barokním prostoru někdejšího jezuitského kostela je rozmístěno kolem 40 Jirouskových akrylových maleb.
 
Luděk Jirousek (1925-1999) se kreslení a malování věnoval od malička, ve svém povolání se ale rozhodl pro vědeckou dráhu. V roce 1948 získal doktorát na přírodovědecké fakultě. Zaměřil se na problematiku štítné žlázy a na látky škodlivé její správné činnosti. "Dílčí objevy v jeho bádání vzbudily zájem v zahraničí, a tak v roce 1965 odjel do Spojených států amerických, kde - neomezován komunistickými kádrovými restrikcemi - ve svém výzkumu mohl pokračovat," uvedl Štíbr v tiskové zprávě. Do Československa se Jirousek už nevrátil.
 
"V 80. letech těžce onemocněl, po dobu pobytu v nemocnici začal malovat. Protože miloval hudbu, pokoušel se ji realizovat malbou," dodal kurátor. Jirouskova práce byla nejdříve prezentována ve Spojených státech, jedna výstava ji představila i v tuzemsku. "Myslím, že patří mezi neobjevené a objevované autory," řekl kurátor.
 
Podle jeho slov se nedá říci, že by Jirousek ve svých obrazech převáděl hudbu na malířské plátno. "On vlastně těmi obrazy skládal hudbu," dodal Štíbr. Zejména v pozdních dílech se podle něj harmonicky prolínají exaktní promyšlenost kompozice a emocionální bohatství a cit pro barvu. Výstava ukazuje Jirouskovy práce vzniklé v období od 80. let do jeho smrti. Potrvá do 6. října. Obrazy zapůjčila autorova rodina.
 
zdroj: ČTK