Terezínský domov pro seniory získal terapeutické minikoně

Terezínský domov pro seniory Anavita začal jako první v České republice s chovem terapeutických minikoní. Čtyři zvířata domov získal darem od rodiny, která má k místnímu zařízení blízký vztah, řekl ČTK ředitel Jiří Dušek. Koně budou pomáhat především místním klientům s Alzheimerovou chorobou.

Tři klisny a mladý hřebec pocházejí z Nizozemska. "V Česku se chov minikoní zatím příliš nerozšířil, proto jsme velmi rádi přijali darem tato zvířata," uvedl Dušek. Většina klientů domova trpí Alzheimerovou chorobou.
 
Klienti domova měli dosud možnost kontaktu se zvířaty jen jednou měsíčně v rámci canisterapie. Podle sociální pracovnice Dagmar Petrželkové je pro ně kontakt se zvířaty velmi důležitý. "Ta zvířata dávají energii. Klienti jsou potom nabití, usmívají se. Nepomůže to zlepšit stav té choroby jako takové, ale tu náladu a ten psychický stav klienta výrazně zlepší," doplnila Petrželková s tím, že klienti mohou vyhledávat fyzický kontakt, mazlit se se zvířaty nebo je česat.
 
Zvířata může podle Duška navštívit každý. "Víme, že budou chodit školky a školy. I to je pro naše klienty důležité. Lidé pochopí, že se našich klientů nemusí bát, že není potřeba je oddělovat," dodal Dušek.
 
Dalšího hřebce by mohl domov získat ještě do konce letošního roku. Zvažuje, že by pak případně chov rozšířil. Pro zvířata nechal domov vybudovat stáje za 600.000 korun, starat se o ně budou zaměstnanci domova.
 
zdroj: ČTK