Starostu Ladislava Chlupáče lidé zvolili senátorem

Do křesla Senátu za litoměřický volební obvod zasedne Ladislav Chlupáč (ODS). Na dalších šest let vystřídá končícího Hassana Meziana (ČSSD), který post neobhajoval. Nad protikandidátem Ondřejem Štěrbou měl více než desetiprocentní náskok.

Pro vítězství 66letého starosty Litoměřic nad Ondřejem Štěrbou (ANO) bylo v sobotu 13. října 56,40 procenta voličů. 47letého lékaře svým hlasem podpořilo 43,59 procenta voličů. Účast v druhém kole senátních voleb byla slabá, k urnám dorazilo 16,5 procenta voličů. Hlasy v celém obvodu byly sečteny kolem sobotních 15.30 hodin.

V Litoměřicích zvítězil Chlupáč s výsledkem okolo 60 procent proti cca 40 procentům hlasů pro Štěrbu, lékař starostu v několika okrscích o pár procent porazil. V tom desátém, v MŠ Lipová, měli stejný počet hlasů.

Ladislav Chlupáč zvítězil s velkým náskokem v Roudnici nad Labem, Úštěku i ve Slaném. Pouze v silné základně ANO, kde i volbám do zastupitelstva Babišovo hnutí dominovalo, nad ním zvítězil s náskokem 20 procent Štěrba. Ten zvítězil například i v Libochovicích, Žalhosticích nebo Horních Beřkovicích. Chlupáč měl stoprocentní podporu od všech devíti voličů ve Staňkovicích.

Asi o 2300 hlasů porazil Chlupáč Štěrbu už v 1. kole. Podporu oběma postupujícím v uplynulém týdnu vyjádřilo několik neúspěšných kandidátů, Uhlík (Senátor 21) a nezávislý Dobeš Chlupáčovi, Šenfeld (KSČM), Novotný (SPD) a Vondrouš (NE-VOLIM) Štěrbovi. První z vypadlých aspirantů na senátora, bývalý dlouholetý ředitel litoměřické nemocnice Miroslav Jiránek, to nechal na voličích.