Soud v Litoměřicích uznal lékaře vinným ze zneužívání nezletilých

Soud v Litoměřicích uznal lékaře Ivana Drnka vinným ze zneužívání nezletilých pacientek. Uložil mu trest 2,5 roku s podmíněným odkladem na dva roky. V případu, který se stal před deseti lety, už rozhodoval potřetí. Rozhodnutí není pravomocné.

Mezi hlavní důkazy patřily výpovědi devíti poškozených dívek. Třem z nich bylo méně než 15 let, další byly ve věku 15 až 18 let. Pohlavní styk měl lékař jen se šestnáctiletou pacientkou, která se souloží souhlasila, proto tento skutek soud neposuzoval jako trestný čin. Další dívky podle soudu Drnek osahával, vkládal jejich ruce do svého klína a obnažoval se před nimi.
 
Soudkyně řekla, že bylo prokázáno, že děvčata hospitalizovaná v Litoměřicích si nevymýšlela a neměla žádný motiv lhát. K podmíněnému trestu se soud rozhodl kvůli uplynutí dlouhé doby od spáchání činu. Lékař nebyl dnes přítomen, státní zástupkyně Věra Šípalová si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.
 
Okresní soud nejprve poslal Drnka do vězení na 2,5 roku. Lékař se odvolal ke krajskému soudu, který případ vrátil do Litoměřic. Napodruhé soud muže zprostil obžaloby s tím, že nebylo dostatek důkazů, na to se odvolala státní zástupkyně a krajský soud znovu vrátil věc do Litoměřic. "Rozsudek je dnes stejný jako ten první, rozdíl je v podmínce a uplynutí deseti let. V jedné věci se s verdiktem neztotožňuji, proto jsem si nechala čas na rozmyšlenou," vysvětlila novinářům státní zástupkyně. "Mě by se nejvíc líbilo, kdyby k takové činnosti vůbec nedocházelo. A když už se něco takového stane, aby bylo rozhodnuto dřív," doplnila.
 
Lékař nejprve tvrdil, že si dívky všechno vymyslely. Poté uváděl, že se jednalo jen o dotyky mimoděk. Podle soudkyně je z popisu pacientek dostatečně zřejmé, že nešlo jen o letmé dotyky. Dívky podle soudu nutil během měření krevního tlaku přikládat ruce ke svému penisu, další osahával během masáží, k jejichž výkonu neměl žádné oprávnění a ani o nich nedělal žádné záznamy. Výpovědi dívek byly podle soudkyně věrohodné, některé z nich si nesou následky jednání doktora dodnes.
 
Drnek působil jako lékař na dětském oddělení litoměřické nemocnice v letech 2004 a 2005. Od vyššího trestu ho podle státní zástupkyně ochránilo to, že čin je posuzován podle tehdy platného trestního řádu, ten současný je k takovým skutkům přísnější.
 
zdroj: ČTK