Policie obvinila muže kvůli kupčení s hlasy v Lovosicích

Policie obvinila z kupčení s hlasy voličů v Lovosicích padesátiletého muže z Litoměřicka. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Obyvatelům ubytovny pro sociálně slabé prý už před komunálními volbami někdo nabízel odvoz k volebním místnostem a až 500 korun za hlas.

"Padesátiletému muži z Litoměřicka sdělili kriminalisté ve zkráceném řízení podezření z trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Podle našeho šetření to byl právě on, kdo nabízel za volbu konkrétní strany finanční částky," řekla ČTK Bartošová.
 
Podle serveru iDnes.cz dala podnět k šetření policii lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). Na podezření ji upozornili zástupci hnutí ANO 2011. "Dostali jsme četná oznámení od sociálně slabých občanů, že jim je od určitých lidí nabízen svoz k volebním místnostem a 500 korun za odevzdání hlasu. Další šetření je věcí policie," řekl ČTK už dříve Vladimír Hieke (ANO).
 
Na radnici zaznamenali krátce před volbami zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. "Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla tehdy ČTK mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.
 
Policie podle Bartošové prověřuje možné kupčení s hlasy v osmi městech a obcích v Ústeckém kraji. Kromě Lovosic je to například Litvínov, Chomutov, Bílina nebo Kadaň. Nově přibyl podnět z Malého Března na Mostecku. Police naopak odložila případ z Ústí nad Labem. Na sídlišti Mojžíř prověřovala informace o možném kupčení s hlasy pro ODS. "Nezjistili jsme, že by k něčemu takovému docházelo, proto jsme prověřování ukončili," doplnila Bartošová.
 
zdroj: ČTK