Podle čeho vybírat kvalitní víno? Víte, co určuje jeho hodnotu?

Jak je možné, že se dá v supermarketu koupit láhev vína za 30 korun a naopak existují vína za desítky tisíc? Co vlastně určuje cenu láhve? A jak poznat kvalitu vína? Na tyto otázky odpovídá Filip Jantač, odborník na víno z Global Wines.  

Místo původu a kvalita vinice

Cena vína se určuje již na vinici. Úsek vinice s ideálním sklonem ke slunci, v ideální nadmořské výšce a s ideálním složením půdy, stojí pořizovatele několikanásobně více, než stejně veliký úsek o sto metrů dále. Dále existují různé ceny podnoží i klonů pěstovaných odrůd. Jiné víno plodí réva stará pět let a jiné sedmdesátiletá (méně hroznů vyšší kvality).

Kvalita suroviny a práce na vinici

Z jednoho keře vinné révy lze získat větší množství méně kvalitní suroviny, nebo naopak, vinař nechá zkoncentrovat veškerou sílu rostliny třeba do dvou až tří velmi kvalitních hroznů. Princip „kvalita na úkor množství“ pak také nutně ovlivňuje cenu. 

Školení vína

Víno lze naplnit do lahví a uvést na trh přímo po dokončení výroby. Anebo naopak, může nastat spletitá cesta doškolování již hotové suroviny. Jenom použití nového dubového sudu zvedne cenu jedné lahve o 100 až 150 korun. Kapitola o dřevě použitém při školení vína by vydala na samostatnou knihu. Časový faktor také určuje cenu. Víno, které zrálo ve třech typech dubového dřeva, v každém po jinou dobu, skládá se z pěti odrůd ze sedmi vinic a dozrává dalších několik let společně, nebude patřit k levným.

Image značky nebo výrobce

Pokud výrobce umí využít předešlých faktorů a dělá to pravidelně, zákonitě získává zákazníky i mezinárodní ocenění, což vede k popularizaci značky a k vyššímu renomé daného vinaře. Mluvíme o značkových vínech, která jsou vždy o něco dražší než vína vinaře neznámého nebo začínajícího. Vína v lahvi nejsou automaticky lepší než jiná, ovšem dobré nebo věhlasné jméno jim dodává záruku kvality.

Limitace vína a jeho ročník

„Kvalitního, věhlasného vína se vyrobí 50 000 láhví ročně. Má o něj zájem 10 000 restaurací na celém světě a nespočet milovníků tohoto moku. Jeho počet tedy nestačí pro všechny. Zákon nabídky a poptávky se nutně promítne do ceny. Naopak ročník vína je poměrně nezávislý faktor na ostatních, který dělá svět vína kouzelným. Jsou ročníky špatné, dobré, vynikající. Za lepší ročník je nutné obecně zaplatit více než za horší, samozřejmě v závislosti na křivce životnosti vína a zbývajícího počtu láhví,“ říká Filip Jantač z Global Wines. 

Hodnota vína

Hodnotou vína se obecně míní výhodný poměr ceny a kvality. Málokdy se však stane, že opravdu kvalitní víno stojí málo. Vyšší cena, než je kvalita uvnitř lahve, je bohužel velmi častý jev. Dobrou hodnotu dnes nejčastěji ve vinařském světě představují vína ze Španělska, Portugalska a obecně z oblastí, kde za kvalitní prací ještě nestojí velký věhlas. Za taková vína si vinaři zatím nemohou říct o standardní odměnu, ovšem kvalitou překvapují. Příkladem mohou být vznikající vinařství v jižní Francii, Sicílii nebo třeba v Argentině.