Památník Terezín otevřel výstavu o strůjci atentátu na Hitlera

Terezínský památník dnes slavnostně otevřel výstavu věnovanou plukovníku Clausi Schenkovi von Stauffenbergovi, jednomu z hlavních organizátorů atentátu na Adolfa Hitlera. Neúspěšný pokus o zabití Hitlera se odehrál 20. července 1944. Stauffenbergova vnučka Sophie von Bechtolsheim dnes ČTK řekla, že celá rodina je po celé generace na čin jejího dědečka hrdá.

Výstava přibližuje Stauffenbergův život od mládí až po neúspěšný pokus o zabití vůdce. "Všímá si ho jako člověka, co ho formovalo, jak se stal vojákem a odklon od nacistické politiky, kdy začal spatřovat, že to není správný směr," řekl ČTK mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger. Fotografie doplněné texty ukazují podrobně samotné plánování atentátu i Stauffenbergovu motivaci k činu. "Nebyl schopen dál akceptovat tu politiku, kterou razil Hitler. Chtěl proti tomu něco udělat a udělal. Vadila mu existence koncentračních táborů, vadilo mu vraždění Židů," doplnil Rieger.
 
Claus Schenk von Stauffenberg propašoval 20. července 1944 na Hitlerovu poradu ve Vlčím doupěti v Rastenburgu aktovku s výbušninou. Porada, která se běžně konala v bunkru, se ale tentokrát odehrála v dřevěném domku. A právě to asi zachránilo Hitlerovi život. Z výbuchu vyšel jen s drobným zraněním, zachránil ho pravděpodobně masivní dřevěný stůl. Stauffenbergovi se sice podařilo z místa atentátu včas odjet, téhož dne byl ale zadržen a společně s dalšími odbojáři zastřelen.
 
"Pro nás, kteří jsme tu dobu nezažili, je utěšující pocit vědět, že prarodiče se tehdy nedali, že rozpoznali bezpráví a rozhodli se mu bránit," řekla Sophie von Bechtolsheim. Všechny informace rodina čerpala od Stauffenbergovy manželky. "Pro moji babičku to bylo určitě velmi těžké. Bylo strašně těžké žít bez něj, sebrali jí na nějakou dobu děti. Ale vždycky říkala, že ten čin se stát musel," doplnila Bechtolsheim.
 
Veškeré podklady k výstavě získal terezínský památník od Památníku německého odboje. Výstava je putovní, v Terezíně bude do konce září. Pak by se měla přesunout do Lidic.
 
zdroj: ČTK