Otevřela se observatoř na Milešovce, zájem byl veliký

Nečekaný zájem turistů provázel včerejší den otevřených dveří na vědecké observatoři na Milešovce. Exkurze přilákaly na nejvyšší vrchol Českého středohoří navzdory nepříjemnému počasí asi 160 lidí. ČTK to řekl Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV, který observatoř spravuje.

Když je nad Čechami teplotní inverze, osamocený vrchol ve výšce 836 metrů nad mořem funguje jako ostrůvek v moři oblačnosti. Tentokrát to neplatilo a špička Milešovky zůstala celý den v mracích, takže průvodci mohli zapomenout na oblíbenou ukázku výhledů na různá pohoří. Traduje se, že několikrát do roka je z Milešovky vidět přes Šumavu až na vrcholky Alp.

"Měli jsme v podstatě plnou kapacitu, observatoří nám prošlo asi 160 lidí. To je o hodně víc, než jsme čekali, obzvlášť při tom počasí," řekl ČTK pozdě odpoledne Zacharov.
 
Turisty bavila hlavně prezentace toho, jak se měří i dříve měřívalo počasí a parametry atmosféry. "Měříme fyzikální charakteristiky stavu atmosféry, jako je teplota, vlhkost a tlak vzduchu, rychlost a směr větru, vodorovná dohlednost či druh a množství oblačnosti," popsal fungování pracoviště Zacharov.
 
Kromě klasického měření počasí, ale na Milešovce určují také chemické a fyzikální vlastnosti usazených srážek, jako jsou kapičky mlhy a vzorky námrazy či srážek odebraných pod korunami stromů. "Návštěvníky přímo k přístrojům nepouštíme, protože hrozí jejich poničení a některé přístroje založené na laserovém paprsku mohou i vážně poškodit zrak," řekl Zacharov.
 
Na vrcholu Milešovky vznikla ve 20. letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a u ní pak 19 metrů vysoká rozhledna. Pro zajištění provozu na vrcholku hory byla od severu zřízena malá nákladní lanová dráha. V současnosti se na vrcholu hory opravuje zázemí pro turisty. Fond Ústeckého kraje a město Velemín, do jehož katastru Milešovka spadá, daly společně na dvě etapy projektu asi 4,7 milionu korun. Opravit by se měla restaurace a nově vzniknout také informační centrum.
 
zdroj: ČTK