Odborník odpovídá na 3 časté dotazy chovatelů psů

Odborník na psí výživu Martin Pučálka odpovídá na 3 časté otázky chovatelů na správnou výživu psů.     

Jak má vypadat správná výživa březí feny 
Zde platí stejná pravidla jako u štěňat. Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata. Jsou kaloričtšjší a mají více živin. Štěněčí věk a březost se považují za období větší fyzické zátěže, a proto se používají granule s vysokou výživností a velkým obsahem vitamínů a minerálů. Během březosti, což je obvykle 63 dnů, je dobré i trochu zvýšit i krmnou dávku. Vždy je lepší, když má fenka pro růst svých štěňat “kde brát”.  

Mám malé štěňátko. Jak správně postupovat s výživou? 
V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. „Podstatné je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Aby nedošlo k torzi (přetočení) žaludku. Optimální je 30 minut,“ dodává Martin Pučálka. Pejska při jídle nikdy nerušíme. Misku s jídlem také nenecháváme u pejska delší dobu než půl hodiny. To, co pejsek nesní, odneseme. Naučíme ho tak dojídat. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody hned vedle jídla.   

Vlastním trpasličího pejska. Jaké mám zvolit krmivo? 
Většinou i pro malá plemena stačí klasické granule. Nicméně v některých případech je možné sáhnout ke speciálním recepturám. Díky menšímu objemu žaludku je vhodné menší pejsky krmit krmivem, které může mít trošku vyšší obsah bílkovin a tuků. U malých pejsků, kteří bývají často vybíravější, velmi často hraje velkou roli velikost granulí. Až na výjimky preferují malí pejsci granulky v malých velikostech. To je v zásadě ten největší rozdíl.