Novým ředitelem litoměřické nemocnice bude radní Radek Lončák

Novým ředitelem litoměřické nemocnice bude městský radní Radek Lončák (ODS). Předchozí ředitelka Stanislava Pánová skončí po deseti měsících. Důvodem k rezignaci prý byly mimo jiné špatné pracovní vztahy, oficiálně ale Pánová odchází ze zdravotních důvodů. Novinářům to řekli zástupci vedení města i nemocnice, jíž je město zřizovatelem. 

Rada města rezignaci Pánové obdržela v úterý. "Z textu vyplývá jako důvod velký tlak na její osobu a špatný zdravotní stav, způsobený tímto tlakem," upřesnil starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Podle místostarosty Karla Krejzy v některých bodech končící ředitelka nevycházela se zaměstnanci. "Byla chápána jako cizorodý prvek. Nedošlo ke vzájemnému sžití," doplnil nastupující ředitel Lončák, který dosud působil jako předseda dozorčí rady nemocnice. 

Bývalý provozně-ekonomický náměstek příbramské nemocnice a pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze nemocnici přebírá ve složité finanční situaci způsobené úhradovou vyhláškou zdravotních pojišťoven. "Nemocnice dostává za výkony daleko méně než vloni. Měsíčně jde o dva miliony korun," vysvětlil místostarosta Jan Szánto (ČSSD). 
    
Nemocnice se bude situaci snažit vyřešit úsporami i omezením investic. Již započaté akce jako oprava stravovacího provozu nebo nákup nového rentgenu ale budou dokončené. Uvolněné místo v dozorčí radě nemocnice po Lončákovi převzal bývalý ředitel nemocnice Miroslav Jiránek, který ji vedl 17 let. 
    
Nemocnice je v současné době největším zaměstnavatelem v Litoměřicích, na některý z úvazků v ní pracuje 900 lidí. Ročně ošetří ambulantně 200.000 lidí a hospitalizuje 20.000 pacientů. Letos nemocnice hospodaří s rozpočtem 600 milionů korun, z čehož kolem 93 procent tvoří právě platby od zdravotních pojišťoven. Dosud končila každý rok s kladným hospodářským výsledkem. "Letos je třeba počítat se ztrátou, uděláme ale všechno pro to, aby nebyla vysoká," řekl dnes ekonomický náměstek nemocnice Vladimír Kestřánek. Nemocnice proto doufá ve změnu financování plateb od pojišťoven, které v současné době stanovuje úhradová vyhláška. 
    
Většinu zdravotnické péče v Ústeckém kraji obstarává pětice velkých nemocnic ve správě Krajské zdravotní vlastněné Ústeckým krajem. Litoměřická nemocnice spolu s těmi v Kadani na Chomutovsku, Žatci a Rumburku jsou městskými zařízeními, nemocnice v Roudnici nad Labem je soukromá. 
 
zdroj: ČTK