Nalezené novorozeně z Litoměřic je v kojeneckém ústavu

Novorozený chlapec, který byl v dubnu nalezen na záchodcích v litoměřické nemocnici, je v kojeneckém ústavu. Jeho poručníkem je odbor sociálních věcí litoměřické radnice. ČTK to sdělila její mluvčí Eva Břeňová. Nyní se rozhoduje o určení jména, místa a data narození dítěte. 

"V tuto chvíli je dítě na základě předběžného opatření vydaného soudem umístěno v kojeneckém ústavu. Další postup se řídí podle zákona o sociálněprávní ochraně dětí," uvedla Břeňová. Dodala, že odbor sociálních věcí a zdravotnictví litoměřické radnice už obdržel rozhodnutí soudu o tom, že se stává poručníkem dítěte. 

Chlapce našli 18. dubna na toaletách zaměstnanci nemocnice. Policisté začali ihned pátrat po matce, její podobu znali díky kamerovým záznamům. Žena se na základě výzvy v médiích policii několik dnů na to sama přihlásila. Je to mladá žena z Litoměřicka, za svůj čin byla obviněn ze spáchání přečinu opuštění dítěte nebo svěřené osoby. "V případě uznání viny jí hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let," informovala severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová. Další podrobnosti vzhledem k vyšetřování policie nesdělila. 
    
To, zda má matka o dítě zájem či zda o něj chce pečovat, Břeňová neuvedla. "Zahájeno bylo řízení o určení jména a o určení místa a data narození, které dosud není ukončeno," řekla. 
    
Dítě bylo nalezeno zabalené do ručníku a uložené ve sportovní tašce. V areálu litoměřické nemocnice přitom funguje babybox, tedy schránka, kam mohou matky v nouzi anonymně a beztrestně odevzdat své novorozené děti. Podle lékařů na sobě dítě mělo ještě známky čerstvého narození, bylo ale v pořádku. 
 
zdroj: ČTK