Na Úštěcký advent dnes přišlo zhruba 9000 lidí

Kolem 9000 návštěvníků dnes dorazilo na 13. ročník tradičního vánočního jarmarku v Úštěku na Litoměřicku. Vidět mohli slet andělů z kostelní věže, divadla či živý betlém. Úštěcký advent je největší vánoční akcí v Ústeckém kraji. 

"Sešlo se nám tady 160 řemeslných stánků z Čech, Moravy a Slovenska, návštěvnost bude asi velmi vysoká, odhaduji kolem 9000 návštěvníků," řekl ČTK organizátor akce Libor Uhlík. 
    
Jako jednu z novinek letošního ročníku jmenoval například živý betlém. Největším tahákem Úštěckého adventu je nicméně slet andělů z věže kostela svatých Petra a Pavla, který se během dne opakuje třikrát, organizátoři ho do programu zařazují již několik let po sobě. Na laně připevněném z kostela k zemi se snášejí dívky v andělských kostýmech. "Letos tu máme ještě tři anděle na chůdách, kteří procházejí po celém Úštěckém adventu a rozdávají dětem z košíčků přáníčka. Tam děti mohou napsat, co by si nejvíc přály pod stromeček, andělé to pak pošlou po svých bratřích do nebe a dětem se to určitě splní," popsal Uhlík. 
    
Připomněl, že inspirací pro andělský slet mu byla podobná atrakce v italských Benátkách, kde se andělé spouštěli na náměstí svatého Marka. 
    
Kromě andělů si ale mohli lidé vychutnat svařené víno či horkou medovinu, jež byly k dostání v mnoha zdejších stáncích, nechyběly ale ani obchůdky s keramikou, šperky, bylinkami, kořením, originálními textilními a dalšími výrobky. 
    
"Do programu jsme zařadili také varhanní koncert v kostele svatých Petra a Pavla. Konal se na podporu sbírky na nový úštěcký zvon, měl hojnou návštěvnost," dodal pořadatel. 
    
Podobná vánoční akce se o víkendu koná také v Zubrnicích na Ústecku, které jsou od Úštěka vzdálené jen necelou čtvrthodinu jízdy autem. Ukázky řemesel, divadelní vystoupení a prodej dárkových předmětů je situován do malebného prostředí zdejšího skanzenu. Akci Vánoce v Zubrnicích mohou lidé navštívit i v neděli. 
 
zdroj: ČTK