Muž ukradl na Litoměřicku asi 400 uren, hrozí mu až pět let

Policisté na Litoměřicku objasnili rozsáhlý případ krádeží kovových uren na hřbitovech. Třiadvacetiletý muž z Lovosicka je podezřelý, že krádežemi asi 400 uren způsobil škodu 400.000 korun. Hrozí mu až pět let vězení. Novináře o tom dnes informovali litoměřičtí kriminalisté. Uvedená čísla podle nich ještě nejsou konečná, protože případ se nadále prošetřuje a není vyloučeno, že škoda ještě naroste. Podezřelý je ve vazbě. 

Mladík podle policie kradl urny zejména na menších hřbitovech na Lovosicku a Litoměřicku, například v Keblicích, Třebenicích, Brozanech či Klapém. Jeden případ se odehrál i v Trmicích na Ústecku a jeden na Lounsku. Popis pachatele policisté získali ve sběrnách surovin, kam muž urny prodával. Zadrželi ho 18. dubna. 

Většinu jeho lupu policisté našli v jedné ze sběren na Lounsku. "Tam došlo k zajištění přibližně 230 kilogramů tohoto materiálu. Do současné doby bylo prokázáno, že odevzdal 380 kilogramů uren, ve větší části poškozených," informoval litoměřický kriminalista Roman Kočí. 
    
Podle policistů muž urny otevřel, vyndal z nich plastové pouzdro s ostatky, které ve většině případů nechal na místě, v několika případech však ostatky vysypal. Následně urnu rozstříhal nebo rozšlapal a odvezl do sběrny. Ta mu za ně vyplatila necelých 40.000 korun. V jednom případě odcizil dokonce urnu ze stříbra, jejíž hodnota představovala asi 60.000 korun. "Tu rozstříhal a prodal ji jako měď," řekl kriminalista Martin Helcl. 
    
Muž se ke svým činům doznal, jako důvod své trestné činnosti uvedl tíživou finanční situaci. Policisté v této souvislosti zmínili, že jde o nezaměstnaného narkomana. Už v minulosti byl několikrát trestán, především pro majetkovou kriminalitu. 
    
Zadržen byl při řízení vozidla, ačkoli měl vysloven zákaz řízení. Kromě krádeže a hanobení lidských ostatků je tak obviněn i z maření výkonu úředního rozhodnutí. 
    
Loni v lednu odhalili policisté na Litoměřicku rozsáhlý případ krádeží na hřbitově. Dva muži vykradli asi 70 hrobek a způsobili škodu kolem 500.000 korun. Jeden z nich poté, co byl v lednu amnestován, v podobné trestné činnosti pokračoval, spolu s dvěma dalšími skončil za vykrádání starých hrobů koncem března ve vazbě.
 
zdroj: ČTK