Mobilní aplikace vhodné proti bolestem pohybového aparátu

Máte sedavé zaměstnání nebo používáte chytré telefony či tablety více než je zdrávo? Pak můžete být náchylnější ke vzniku bolestí pohybového aparátu. Tyto obtíže se často vyskytují kvůli dlouhodobému sezení, které má za následek nevyváženou funkci pohybového systému: dochází k přetěžování některých svalů a naopak k oslabování jiných. Zkuste si moderními technologiemi nejen zpestřit život, ale také si jimi ulehčit od případných bolestí, které mohou nastat při dlouhodobém sezení či při častém surfování na internetu.  

Naučte se správně držet mobilní telefon

„Kromě sedavého zaměstnání hrozí zdravotní komplikace i z přílišného používání chytrých telefonů. V průměru strávíme nad telefonem ohnutí v nepřirozené poloze až 2 – 4 hodiny denně, a to s sebou přináší velkou zátěž na náš pohybový aparát v podobě špatného držení těla či bolestí krční páteře. Na vzestupu je nová zdravotní epidemie tzv. esemeskový syndrom, nebo též syndrom esemeskového krku (Text neck),“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.  Pokud hodně používáte chytré telefony a chcete se vyhnout esemeskovému syndromu. Vyzkoušejte The Text Neck  Indicator - tato chytrá aplikace pomáhá při čtení zpráv či surfování na internetu držet postoj těla ve správném úhlu. Pokud jsme v nesprávné pozici, kdy například nakláníme nepřirozeně hlavu, tak se na displeji mobilu rozsvítí červený indikátor. Správný postoj pak obrazí zelený indikátor, který se objevuje v levém rohu mobilního přístroje.

Sedavé zaměstnání

Trávíte-li v sedavém zaměstnání většinu svého dne, tak hrozí strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. „K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, k bolesti se často přidává také brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.  Trávíte-li většinu svého pracovního dne vsedě, je dobré si do svého telefonu nainstalovat některé z mnoha mobilních aplikací, které vám budou připomínat, abyste si při dlouhém sezení udělali krátkou přestávku, případně podle nich můžete provádět nenápadné cviky. Vyzkoušet můžete například aplikaci Move it pro systém Android – jemně vás upozorní, jak dlouho již sedíte a kdy je čas se na chvilku zvednout. Pokud máte iPhone, pak doporučujeme zábavnou aplikaci Stand up!, která vás nutí při sedavém zaměstnání k pohybu. Sami si můžete nastavit upozornění podle svého pracovního režimu a dennímu plánu. 

Bolí vás celé tělo, potřebujete se v práci protáhnout a nemáte čas na procházku? Pak vyzkoušejte aplikaci: 1 minute desk workout obsahuje až 45 praktických a rychlých cviků, které můžete provádět za vaším pracovním stolem a předejít tak ztuhlosti pohybového aparátu. 

Jóga v kanceláři. Žádný problém

Milovníkům jógy by neměla chybět některá z aplikací určená k jóga cvikům vhodným do kanceláře: máte-li systém android, sáhněte například po Office Yoga. Obsahuje praktická cvičení ideálním k pracovnímu stolu. Cviky jsou zde uspořádané do časových bloků (5 min, 10 min a 15 min). Pokud vlastníte telefony s platformou iOS, tak pak je velmi populární Office Yoga MD. Díky ní můžete cvičit jednoduché cviky, které pomáhají ulevit od bolesti zad či krčních svalů. Za aplikaci stojí známí lékař Mary Schatz, MD.