Masopust v Úštěku navštívily stovky lidí

Stovky lidí přišly dnes dopoledne na náměstí v Ústěku na Litoměřicku na masopustní oslavy. Masopust se slaví i v dalších částech kraje. Úštěcké oslavy začaly průvodem masek na náměstí a spuštěním létajícího prasete z budovy radnice. 

Z atrapy zvířete vypadly jitrnice a organizátoři si neodpustili narážku na členství Česka v Evropské unii. "Dřív létaly jitrnice přímo do pusy, teď jsou balené zvlášť a opatřené čárovým kódem," řekli na shromáždění před radnicí. Z náměstí se pak průvod znovu vydal městem. 
    
Masopust spojený s jarmarkem se letos koná v Úštěku potřetí, ale ostatní jarmarky jsou už tradicí. "Jarmarky pořádáme už 17 let, masopust je nejnovější, ale o to víc si ho užíváme," řekl ČTK jeden z pořadatelů Libor Uhlík s tím, že na oslavách se podílejí téměř výhradně místní. "V průvodech a maskách jsou místní, naši kamarádi," doplnil Uhlík. Součástí jarmarku jsou ukázky tradičních řemesel, zabijačkové hody a prodej ručně dělaných výrobků. 
    
Zábava před Popeleční středou, kterou podle liturgického kalendáře začíná období půstu, se dnes chystá také v Děčíně. Odpoledne plné masopustního veselí, koblih, soutěží a muziky se od 14:00 koná ve zdejší zoologické zahradě. V 15:30 se odtud masopustní průvod vydá k zámku, kde bude program pokračovat. 
    
Masopust je třídenní lidový svátek, který ale ve své podstatě nemá nic společného s liturgií. Přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se hody, tancovačkami i průvody v maskách ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl i masopust pohyblivým svátkem. 
    
Popeleční středa letos připadá na 5. března, Velikonoční pondělí na 21. dubna. 
 
zdroj: ČTK