Lovosice budou mít nově vánoční strom, který zůstane celý rok

Lovosice budou mít nově vánoční strom, který na náměstí zůstane celý rok. Město chce letos v parku v centru vysadit až pětimetrovou jedli. ČTK o tom informovala Jana Hejdová z odboru vnitřních věcí lovosické radnice. S úpravami parku na náměstí město začalo na jaře. Za oběť jim padlo několik stromů, místní proti kácení napsali petici. 

"Stromy, které byly v minulosti v tomto prostoru vykáceny, byly podle odborných dendrologických posudků narušeny a hrozilo, že by přímo ohrožovaly veřejnost," uvedla starostka Lenka Lízlová. Město slíbilo, že pokácené dřeviny nahradí, jedle má být jednou z nich. 
    
Kromě výsadby chce město vybudovat i řídící jednotku na automatické zavlažování stromu. Ošetřují se i stromy, které v parku zůstaly. "Příroda se teď připravuje na zimu, takže konečná podoba parku vynikne až na jaře," uvedla místostarostka Vladimíra Nováková.
    
Město v parku také přesunovalo sochu Rudoarmějce, která dosud centru Lovosic dominovala. V červenci ji přesunuli o 35 metrů do méně významného místa. Město už schválilo, že na akci přispěje šest milionů korun, zbytek chtělo pokrýt z dotace kraje. Krajští zastupitelé ale žádost o 1,8 milionu korun v dubnu zamítl. 
    
"Máme peníze na první a druhou etapu. Ve třetí se počítalo s nějakými dílčími prvky včetně komunikace, která jde kolem," řekla ČTK v červenci starostka. Město se podle ní snaží peníze shánět z jiných zdrojů. "Vzhledem k tomu, že končí programovací období, nečekáme, že někde dostaneme velkou částku najednou. Jdeme cestou menších částek tak, abychom to dali dohromady," dodala. 
 
zdroj: ČTK