Litoměřice zakázaly ve městě podomní prodej, lidé si stěžovali

Litoměřice se přidaly k městům, která na svém území zakazují podomní prodej. Nařízení vydali litoměřičtí radní, sdělila dnes ČTK mediální zástupkyně města Eva Břeňová. "Radní reagovali na požadavky občanů i některých zastupitelů, kteří poukazovali na obtěžující jednání podomních prodejců, jež se vnucovali lidem i do jejich domovů," uvedla Břeňová. 

Ohledně zákazů podomního prodeje donedávna panovala právní nejistota. Obecně závazná vyhláška by mohla být v rozporu s ústavně zaručeným právem na podnikání. Obce však mohou podomní prodej regulovat nebo úplně zakázat formou nařízení. "Opravňuje je k tomu paragraf 18 živnostenského zákona," uvedla právnička Alice Karpíšková, vedoucí kanceláře starosty Litoměřic. 
    
Za průlomové považuje rozhodnutí Ústavního soudu z 20. června letošního roku. Podle něho je obec zmocněna zakázat svým nařízením některé druhy prodeje zboží nebo poskytování služeb prováděných mimo provozovnu v obci, aniž by současně musela vymezit místa a stanovit podmínky pro tuto podnikatelskou činnost. 
    
Zakazovat pochůzkový prodej se litoměřičtí radní prozatím nechystají, i když i tento krok je možný. "Není však zdrojem stížností," uvedl starosta Ladislav Chlupáč. Pochůzkový prodej je prodej na ulici, prodavač tedy neobchází a nezvoní u domů či bytů. 
    
Zákazem podomního prodeje se Litoměřice připojily k městům, které tento typ obchodu na svém území zapověděly již dříve. Loni k takovému kroku sáhli například v Mostě. Jako vůbec první zakročil proti praktikám prodejců severomoravský Uničov, a to v roce 2010. Od července je podomní a pochůzkový prodej zboží a služeb zakázán v Náchodě, v Královéhradeckém kraji. 
 
zdroj: ČTK