Litoměřice chtějí do roku 2030 snížit spotřebu energie o pětinu

Litoměřice chtějí do roku 2030 snížit spotřebu energie v městských objektech o pětinu. Schválili to zastupitelé v prvním energetickém plánu města. ČTK to řekla mediální zástupkyně Litoměřic Eva Břeňová. Nyní dá město za energie přibližně 37 milionů korun ročně. 

"Pro následující roky definuje základní vize, principy a priority energetického hospodářství města," řekl k dokumentu energetický manažer Jaroslav Klusák. Výdaje za energie podle něj tvoří zhruba desetinu městského rozpočtu. 
    
O pětinu má být podle plánu spotřeba energie v roce 2030 nižší ve srovnání s rokem 2012. "Znamená to snížení spotřeby energie v průměru o 1,23 procenta ročně, což je dosažitelné," řekl Klusák. Další parametry jako využití obnovitelných zdrojů energie nebo snížení produkce emisí oxidu uhličitého mohou být v plánu průběžně upravovány, dodal. 
    
V budovách patřících městu se od roku 2012 už určité energetické úspory podařily. Díky zateplování, výměnám oken a dveří či společnému nákupu elektřiny se podle Klusáka ušetřilo 7,5 milionu korun. 
    
Litoměřice dlouhodobě usilují o využití geotermální energie. Město již získalo od báňského úřadu povolení provést zhruba pět kilometrů hluboký vrt. Práce za zhruba půl miliardy korun mají začít v roce 2016, nyní radnice shání peníze. V Litoměřicích existuje průzkumný vrt do hloubky 2,1 kilometru, který potvrdil potenciál geotermální energie pod městem a je stále jedinou tak hlubokou sondou na českém území. 
 
zdroj: ČTK