Lípě v Českých Kopistech pomohl zásah arboristy

Odborným zásahem, který má prodloužit její život, prošla stoletá lípa v Českých Kopistech na Litoměřicku. Hrozilo jí rozlomení. ČTK to řekl Radomír Sumič, technik terezínské radnice, pod kteoru České Kopisty spadají. Terezín získal prostředky na ošetření stromu díky nadaci. 

"Kmen je rozpůlený a větve stromu rostou téměř vodorovně, takže hrozilo nebezpečí rozlomení," uvedl. K záchraně stromu přispěl projekt Nadace Partnerství, která zdarma zajistila odborné ošetření lípy. "Neměli jsme na to peníze, pak jsme narazili na nabídku Nadace Partnerství. Vybrali nás k bezplatnému ošetření, na místo se dostavil certifikovaný arborista a provedl ořez," popsal technik. 

Podle Sumiče by si lípa měla dál udržet svoji vitalitu a neměla by se rozlomit. Radnice ji bude muset dál pravidelně prořezávat, aby větve nepřerostly a nezatěžovaly kmeny. 
    
Strom roste na okraji obce nedaleko fotbalového hřiště. "V minulosti to bylo místo, kde se lidé scházeli, jsou tu i boží muka. Dříve tu stávaly dva stromy, jedna lípa ale v roce 2002 uhynula v důsledku povodní," dodal Sumič. Přesné stáří stromu se podle něj nedá určit, odhaduje ho ale na 200 až 300 let. 
    
Radnice požádala Agenturu ochrany přírody a krajiny o vyjádření k tomu, jestli by bylo možné lípu vyhlásit památným stromem. "Zatím nám neodpověděli," zmínil. Na základě vyjádření agentury se pak radnice rozhodne, jestli bude o vyhlášení lípy památným stromem jednat s odborem životního prostředí v Litoměřicích. 
 
zdroj: ČTK