Labe aréna má vzniknout v Račicích, obec však vede s veslaři spor

Ústečtí krajští zastupitelé dnes schválili záměr vzniku národního olympijského centra vodních sportů v Račicích na Litoměřicku. Do Labe arény by samospráva investovala 60 milionů korun. Starosta obce Jaromír Maleček zastupitelům ale řekl, že věc nebyla projednána s Račicemi, které vedou s veslaři spor o územní plán. 

Labe aréna Ústeckého kraje je zařazena do sítě národních olympijských center a má podle informací radních zajištěné dlouhodobé financování od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které v nejbližších deseti letech zajistí 300 milionů korun. Ústecký kraj k tomu v letech 2015 až 2017 může přidat až 60 milionů korun a město Štětí 33 milionů korun. "Takové financování si můžeme dovolit," řekl dnes zastupitelům krajský radní Ladislav Drlý (KSČM). 
    
Krajští zastupitelé vesměs vznik Labe arény v debatě podpořili, projekt vnímají jako jedinečnou příležitost k propagaci regionu. Překvapila je ale informace starosty Račic. "Kanál slouží jen pro profesionály, tak jsme do územního plánu zanesli vznik rekreační vodní plochy pro občany, celý plán ale veslaři napadli," uvedl Maleček. Memorandum o vzájemné spolupráci tak nebylo v obci projednáno. 
    
Starosta se domnívá, že veslaři nechtějí mít v sousedství konkurenční rekreační plochu. Součástí Labe arény totiž má být třeba hotel a zázemí pro profesionály i prostor pro fanoušky. "Třeba pro hotel s kapacitou 190 lůžek není už prostor v rámci čističky odpadních vod. Kdo zaplatí novou a jak to bude, nám nikdo neřekl," doplnil Maleček. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) uvedl, že všechny podrobnosti se budou teprve řešit. 
    
Doposud se v Račicích konaly evropské a světové šampionáty hlavně v juniorských kategoriích. V roce 2017 se v Račicích uskuteční mistrovství světa v kanoistice a o dva roky později by se v Labe aréně mohlo konat veslařské MS. V Račicích má podle plánu národního olympijského centra vzniknout špičkové evropské závodiště a ve Štětí tréninkové a diagnostické centrum reprezentace. 
 
zdroj: ČTK