Jiří Morštadt se věnuje charitě. V rámci tohoto programu navštívil azylový dům v Lovosicích

Naše společnost se potýká s mnohými neduhy, mezi něž patří především narušené mezilidské vztahy. Rodina často není oním základem státu, mnoho jich je neúplných a některé nefungují vůbec. Pomocnou ruku v Ústeckém kraji nově od letošního roku nabízí ženám a matkám v tísni Farní charita Lovosice v azylovém domě.

Je to charitativní a humanitární zařízení pro ženy v nouzi, pro které mám pochopení.  Proto jsem se tam, jako zastupitel Ústeckého kraje a člen Výboru pro národnostní menšiny, na pozvání ředitele Romana Strižence  (na snímku vlevo)vypravil. Chtěl jsem si udělat reálný obrázek a hlavně podpořit tuto činnost. Mohu říct, že dům je po rekonstrukci i svým vybavením poměrně moderní, nechybí v něm společné ani soukromé zóny, kuchyně či sociální zázemí.  Ženy tu najdou pro sebe i výchovu dětí odpovídající prostředí, kterého se jim nedostalo doma. Soudě podle rozhovorů s prvními klientkami jsou za zdejší pobyt vděčné a snaží se to svým dobrodincům vrátit. Například výzdobou domu, prací na zahradě nebo výrobou drobných předmětů, což by jim navíc pomohlo vytvořit pracovní návyky. Věřím, že se o to budou snažit. Celodenní ubytování v azylovém domě je ženám a matkám poskytováno zpravidla na jeden rok a jeho zaměstnanci jsou připraveni pomoci klientkám i při uplatňování jejich práv a obstarávání osobních i pracovních záležitostí včetně kaplanské služby.

Na místě jsem se přesvědčil, že o obyvatele azylového domu v Lovosicích je dobře postaráno a je zde velmi dobrý kolektiv schopných pracovníků. Protože je takříkajíc na startovní čáře, slíbil jsem, že se do tohoto zařízení příští měsíc vrátím a budu pozorně naslouchat, jak bych mohl dál ze své pozice pomoci, aby se v něm všem maminkám a dětem co nejlépe žilo.