Jak si při čištění zrcadel usnadnit práci

Nejen s jarním úklidem přichází otázka, jak co nejlépe vyčistit skleněné plochy. A především pak čištění a leštění zrcadel tak, aby zůstala bez nežádoucích šmouh, dá někdy pořádně zabrat, obzvlášť čistíme-li větší plochy. Často proto hledáme zaručené rady, jak si tuto práci co nejvíce usnadnit. V zoufalství pak saháme po nejistých babských metodách nebo volíme čisticí prostředky, které nejsou na zrcadla vhodné. Tipy, jak snadno a rychle vyčistit zrcadla, aniž bychom je poškodili, radí Lucie Hronová ze společnosti Amirro, českého výrobce zrcadel a skel.

Pozor na vodu. Vyzkoušejte čištění na sucho

Ošetřování zrcadel čistou vodou je sice žádoucí, ale pozor na její přílišné množství. Po umytí zrcadlo vždy rychle a důkladně osušte, především jeho hrany, aby se nedostala do zrcadla ze stran voda a nepoškodila ho. „Doporučuji určitě vyzkoušet čištění zrcadel na sucho. Samozřejmě za využití k tomu určených pomocníků, které zrcadlo šetrně vyleští. Existují tzv. čistící vaty na leštění zrcadel, které si s nečistotami poradí poměrně snadno a rychle i bez vody,“ radí Lucie Hronová.

Pozor ale na použití novin. Přesto, že je tato rada na vyleštění zrcadel celkem rozšířená, ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru jsou poměrně ostré a hrozí poškrábání zrcadla. Zrcadla proto ošetřujte ideálně pomocí bavlněného hadříku nebo za použití textilie z mikrovlákna. V případě, že použijete vodu, vždy rychle a důkladně vysušte hrany zrcadla.

Pomoci mohou základní suroviny jako citrón nebo ocet

Pokud máte na zrcadle usazeniny nebo stopy po vodě, vyzkoušet můžete některou ze surovin, kterou má doma v kuchyni snad úplně každý. Tím prvním pomocníkem je citrón, který smícháte s vodou, tato kombinace je ideální pro odstranění vodního kamene. Na obzvlášť odolné usazeniny použijte vinný ocet. Podobně působí také jedlá soda smíchaná s kapkou vody, ze kterých vytvoříte pastu. Vždy ale dbejte, aby nedošlo ke kontaktu těchto prostředků s hranou zrcadla, kterou by kyselé či agresivní suroviny mohly nenávratně poškodit.

Používejte spreje na bázi alkoholu, nesmí obsahovat chlór

Vítaným pomocníkem jsou všelijaké spreje. Ale pozor, u chemických prostředků hrozí riziko poškození zrcadla, především při neopatrné manipulaci. Mohou totiž obsahovat sloučeniny na bázi chlóru, který může nevratně poškodit zrcadlo. „Vybírejte proto takový čisticí prostředek na skla, který neobsahuje chlór. Pokud takový přípravek ponecháte v kontaktu s hranou zrcadla příliš dlouho, hrozí jeho zčernání a taková reakce je nevratná. Vhodné jsou naopak spreje, které obsahují alkohol, s těmi lze dosáhnout nejlepších výsledků,“ upozorňuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro.