Jak na finanční výchovu dítěte? Začněte brzy formou hry, buďte otevření a kapesné neodkládejte

Kdo by nechtěl naučit své děti zdravému vztahu k penězům? Nevíte ale, jak na to a kdy začít? Přinášíme několik základních pravidel, jejichž dodržování vám pomůže.  

Začněte odmalička hrou

Většinu svých návyků, pozitivních i negativních, si člověk začíná budovat již v raném dětství, a týká se to i zacházení s penězi. „O penězích se nebojte s dětmi mluvit odmalička. Již od raného věku s nimi diskutujte o tom, co kolik stojí, odkud se peníze berou a k čemu jsou dobré,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank. „Je dobré mluvit i o konkrétních věcech, jako například o rodinném rozpočtu či o fungování půjček,“ dodává. 

Vhodnou formou komunikace o financích je pro děti hra. Můžete zvolit některou tradiční zábavnou hru o peníze / žetony, nebo si vymyslet a nakreslit hru a peníze vlastní. 

Otevřenost je základ

O financích s dětmi mluvte otevřeně. Vaši potomci by si měli do života odnést zejména povědomí o reálné hodnotě peněz a pochopit, odkud se peníze v domácnosti a v peněženkách rodičů berou. S tím souvisí i poznání, že zásoba peněz není neomezená a že na to, co se nám líbí, musíme nejdříve pracovat. Důležité je zaměřit se i na varování před špatnými návyky, vštípit dítěti to, čemu se má vyhnout, aby v budoucnu neskončilo ve finančních problémech.

Kapesné je praktickým cvičením

S kapesným je dobré začít co nejdříve. Je praktickým cvičením nakládání s financemi. „Kapesné doporučuji dávat dětem co nejdříve. Začněte klidně s pár desítkami korun na zmrzlinu nebo bonbóny, ale dávejte jej dítěti pravidelně. Právě pravidelný měsíční příjem totiž dítě poučí o hodnotě peněz. Když vše utratí hned první den, bude muset na další počkat do příštího kapesného,“ říká Gabriela Brůhová, Sberbank. 

Jděte příkladem

Odborníci na výchovu i finanční experti se však shodují, že nejhorší vliv může mít na dítě špatný příklad rodičů. Pokud dětem totiž vyprávějí o dobrém nakládání s penězi, a pak se sami lehkovážně zadlužují a zápasí s plánováním rodinných financí, je pravděpodobné, že podobné problémy budou mít v dospělosti i jejich potomci. Vlastní dobrý příklad je zde tedy základem všeho snažení.

Děti by si tedy měly začít osvojovat základy nakládání s penězi odmalička a soustavně. Nejprve hravou formou, pak formou pravidelného kapesného, se kterým budou hospodařit. Pokud si totiž zvyknou, že peníze za vysvědčení nebo od babičky se hned utratí, mohou si pak nést tento zlozvyk dále do života, a položit tak základy budoucích problémů s penězi.