Hladina Labe v Litoměřicích se drží na devíti metrech

Hladina Labe v Litoměřicích se od dnešního poledne drží na úrovni devíti metrů. Informovala o tom kolem 18:30 mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Zatím není jasné, zda tu řeka už kulminuje, nebo jestli hladina ještě dál poroste. "Do doby, než hladina poklesne, však nelze s jistotou říci, že Labe kulminovalo," uvedla Břeňová. 

O tom, že by Labe v Litoměřicích mělo kulminovat dnes odpoledne zhruba na devíti metrech, mluvily i ranní prognózy. "Vypadá to, jako že by už měl být konec, myslím, že se to bude pohybovat zhruba plus minus deset centimetrů," odhadl kolem 15:30 tajemník litoměřické povodňové komise Břetislav Holub. 

V osm hodin ráno měla hladina Labe v Litoměřicích 892 centimetrů. Při povodních v roce 2002 tu řeka kulminovala ve výšce 11 metrů. Podle úterních předpovědí to vypadalo, že to dnes bude jen o metr méně. 
    
Podle Holuba jsou v Litoměřicích evakuované dvě ulice v dolní části města v blízkosti Labe a část čtvrti Želetice, která leží na druhém břehu řeky než většina města. "Pár domů tu zatopených je, není to ale tolik, jako třeba České Kopisty, Křešice nebo Počaply," dodal. 
    
Město se intenzivně připravuje na odstraňování povodňových škod. Řeka se má do svého koryta vrátit asi do pěti dnů. Společnost ADRA zřídí v Litoměřicích humanitární sklad, radnice jí k tomu vyčlení objekt v kasárnách Dukelských hrdinů. 
    
Podle Břeňové má být pro oblast Litoměřicka a Roudnicka k dispozici 200 vojáků. Zajistit ubytování a stravu musejí starostové obcí, kteří zároveň mají do čtvrtečních 14:00 nahlásit krizovému štábu počty lidí, jejichž pomoc by potřebovali. "Zároveň mohou využít služeb veřejně prospěšně pracujících. Jak před malou chvílí uvedl ředitel litoměřického úřadu práce Ivan Vilím, jejich přijetí bude na rozdíl od minulosti probíhat ve zjednodušeném režimu. Rekrutovat se však mají z řad uchazečů o zaměstnání," informovala. 
    
Na zvýšený nápor žádostí o služby statiků se připravuje litoměřický stavební úřad. "V současné době již máme přislíbené služby šesti statiků," informoval jeho vedoucí Jan Nejtek. 
    
Litoměřické mateřské školy nabízejí pomoc s dětmi rodinám, které čeká odklízení následků povodní. Břeňová v této souvislosti zmínila, že do mateřské školy v budově Českého červeného kříže bude umístěno první dítě ze zatopených Českých Kopist. 
 
zdroj: ČTK