Dostatek světla ovlivňuje psychickou pohodu

Světlo = lék. Říkají to nejen odborníci na lidskou psychiku, ale i na zdraví obecně. Kvalitní světlo v domácnosti je dokonce důležitější než velikost bytu. Na podzim, kdy se dny zkracují a denního světla ubývá, to platí dvojnásobně.

Světla není nikdy dost, hlavně přirozeného

Množství světla v domácnosti se neustále podceňuje. Ankety opakovaně ukazují, že lidé mají doma světla nedostatek. Nezdá se to, ale přirozené denní světlo je i za temného podzimního dne mnohonásobně výkonnější než světla umělá. Světelná terapie pak prokazatelně pomáhá proti depresím, odstraňuje únavu a v podstatě si ji můžete naordinovat sami. Množství světla, které máte kolem sebe první hodinu po probuzení, totiž výrazně ovlivňuje, jak celý den odstartujete. Samozřejmě není dobré svítit si do očí sotva je otevřete. Ale je velký rozdíl, jestli se ráno ploužíte ještě temným bytem, nebo jestli se prostě po pár minutách „na rozkoukání“ probudíte svěžím světlem. Studie ukázaly, že tak dochází k tvorbě chemických látek v mozku, které pozitivně ovlivňují naši náladu. 

Světlo jsou emoce

Samozřejmě je také třeba vždy zohlednit, do jakého prostoru je světlo určené. Nejvíc je ho třeba ve vstupní chodbě či hale a v místech, kde pracujete, jako je kuchyň, pracovna nebo dílna. „Dobré je také mít hodně světla v místech, kde rodina komunikuje, nebo kde se potkává s přáteli. Podle některých studií už pouhé množství světla v prostoru ovlivňuje mezilidské vztahy. Jasnější světlo posiluje emoce, intimnější osvětlení pak přináší romantiku,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg. 

Ideální je kombinovat více světelných zdrojů s různou tepelnou úrovní. A pokud světla zapojíte do své chytré domácnosti, můžete intenzitu i barvu osvětlení plynule měnit a přizpůsobovat nejen denní době, ale i aktuální potřebě a náladě.

Denní světlo

„Tam kde nelze vybudovat okna, či do tmavých koutů místnosti, můžete umístit světlovod. Jeho instalace je snadná, průměrně zabere jen 4 hodiny. Samotný princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou chceme prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Díky tomu proudí do interiéru nepozměněné světlo s minimálními ztrátami a maximální intenzitou,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Umělé osvětlení

Výběr umělého osvětlení do interiéru by se měl přizpůsobit jeho účelu, ke kterému bude sloužit. Jiné světlo se hodí nad kuchyňskou linku, do ložnice nebo do obývací místnosti. Obecně jej tak lze rozdělit na osvětlení přímé a nepřímé. Přímé osvětlení slouží především k práci, je silnější a intenzivnější. Může být rozptýlené nebo bodové. Rozptýlené světlo se hodí jako hlavní osvětlení místnosti, často ale vyžaduje kombinování s dalšími světly pro vytvoření příjemné atmosféry. To dotváří nepřímé osvětlení, které je zároveň využíváno také jako dekorativní. Lze jím podsvítit římsy, klenby nebo rostliny, ale může také vycházet z podlahy, postele a podobně.

Chytrá domácnost osvětlení pomáhá

Co se týče rozmístění umělého osvětlení, obecně se dá říct, že na pracovní stůl pro home office pracovny patří spíš výkonná bílá lampa, zatímco do ložnice slabší teplá. Ani modré světlo není nic špatného. Jde o to, kdy a jak ho používáte. Přirozené polední světlo má kolem 5000 kelvinů. Má v sobě tedy výraznou část modré barvy. To nás biologicky povzbuzuje k aktivitě. Naopak večer obsahuje venkovní světlo díky zapadajícímu slunci a lomu paprsků přes atmosféru více žluté. Když si tedy doma o půlnoci svítíte bílou (denní) žárovkou, povzbuzujete svůj organismus k aktivitě jako v poledne. A když si naopak budete svítit v dílně celý den žlutým světlem (kolem 3000 K), bude vám pořád padat hlava. 

Rozvoj chytré domácnosti spěje k centralizovanému a jednotnému ovládání všeho – kromě osvětlení, také topení či zastínění oken pomocí žaluzií, ale i stahování plátna pro videoprojekci nebo hlasitosti přehrávání zvuku z audiosystémů. Důležité je proto myslet na všechny tyto prvky a přizpůsobit tomu výběr vhodného řešení. „Fragmentace a nekompatibilita by přinášely jen další náklady, komplikace a větší složitost. Jednotlivé komponenty je proto v tomto směru naopak účelné spojovat do inteligentních funkčních celků, které jsou ovládány z jednoho centrálního bodu a fungují na jedné platformě,“ doporučuje Ondřej Žatečka z Audiopro.