DAB CHYTNE STANICE, KTERÉ JINÉ RÁDIO NE

Každý, kdo má doma televizi či rádio, jistě zaznamenal, že pomalu ale jistě bude současné analogové vysílání nahrazeno vysíláním digitálním. Zkratka DAB –  Digital Audio Broadcasting, tedy digitální rozhlasové vysílání, je vlastně to samé, jako v případě televizního vysílání DVB-T. Dnes je tedy dobré, aby vaše přístroje byly vybaveny možností přijímání DAB či DVB-T. 

Cílové datum dokončení celoplošného přechodu z analogu na digitál, není zatím jasně stanovené, ale přepínání již začalo. Pokud tedy vaše oblíbená stanice vysílá v DAB a váš přístroj DAB umí přijímat, pak doporučujeme na tuto frekvenci přeladit. Kvalita zvuku bude nesrovnatelně lepší než dosavadní, zároveň signál dokáže nést doprovodná multimediální data (EPG – programový průvodce, webové stránky apod.) a má lepší mobilní příjem, což oceníte třeba při cestě autem. Zároveň roste stále počet stanic, které na digitální vysílání přecházejí, a navíc v minulém roce schválila vláda ČR návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu, takže lze očekávat, že dojde k dalšímu rozšíření digitálního signálu, který je v současnosti v dosahu asi pro 6 milionů obyvatel ČR. Navíc FM pásmo (VKV) je vyčerpáno a nelze v něm provozovat další vysílací stanice, než ty současné.

Pokud si dnes kupujete zařízení, umožňující příjem rozhlasu, určitě se zaměřte na to, aby neslo právě označení DAB, respektive pro ČR musí nést označení DAB+, protože všechny multiplexy na našem území vysílají v tomto formátu. Takto označené přístroje umožňují příjem digitálního vysílání a zároveň, stále poslouchat tradiční analogový vysílání třeba v pásmu FM (VKV). S přístroji pouze pro digitální vysílání se v běžném prodeji nesetkáte, nicméně je dobré zvláště u neznámých značek být opatrný. Rozdíl mezi DAB a DAB+ je v použitém kodeku, kdy DAB+ používá efektivnější kodek AAC+. DAB+ je zpětně kompatibilní s DAB, opačně to všem neplatí. Proto je pro naše území nutné koupit přijímače, které podporují DAB+.

Novinkou je radiopřijímač SENCOR SRD 6400. Je to „menší bráška“ přijímače SRD 6600, který vás zaujme menší cenou. Té vývojáři dosáhli tím, že rádio SRD 6400 má menší tvar, nemá madlo na nošení a také má jen 1 reproduktor. Kvalitu zvuku a celkového provedení má ale naprosto stejnou. Digitální rádio SRD 6400 s DAB+/FM-PLL a s dobíjecí baterií 1000 mAh, mikro USB nabíjením, výstupem na sluchátka, Dot Matrix LCD displejem, laděním RDS, teleskopickou anténou je dostupné za cenu 1199 Kč.

Prvním modelem s DAB je skvělý Sencor SRD6600 – radiopřijímač v minimalistickém retro designu, který však má vše potřebné pro spokojený a perfektní příjem rozhlasového vysílání. Kromě DAB+ tak samozřejmě nabízí i příjem analogového vysílání v pásmu FM (VKV). Pro automatické naladění používá PPL ladění RDS a zvuk si vychutnáte díky stereo reproduktorům s pěkným výkonem 4 W RMS (2 x 2W), poskytující nádherný zvuk se zřetelnou reprodukcí mluveného slova i na delší vzdálenost, kdy vyniknou právě přednosti digitálního vysílání. Dostupný je za cenu 1499 Kč.