Čeká vás podzimní úklid dílny?
Na zahrádce je vše sklizeno, nářadí odpočívá a pošmourné počasí venkovním aktivitám moc nepřeje? Využijte podzim k dohánění restů, které na vás čekají doma. A začít můžete třeba u domácí dílny. Když zvládnete její důkladný úklid teď, na jaře to rozhodně oceníte.
Ať už máte svou dílnu ve sklepě, garáži nebo zahradním domku, určitě se v ní během let nastřádala slušná řada věcí, které tam vlastně vůbec nepatří. Jenže z několika krabic se během pár let stane skladiště. A při náhodném úklidu pak nacházíme nejen staré a nepoužitelné nářadí, ale třeba i vysloužilé spotřebiče nebo sportovní výbavu, kterou jsme dávno pořídili novou. Vezměte letos úklid dílny opravdu od podlahy!
Krok 1: Důkladná revize
Kvalitní úklid vyžaduje i trochu té nemilosrdnosti. Vystěhujte všechny věci a krabice ven a pusťte se do jejich revize. Nic nevynechávejte, nic neodkládejte na později a pokud máte pocit, že na vás útočí sentiment, povolejte na pomoc někoho dalšího. Věci si roztřiďte na ty, které si necháte, a na ty, které darujete nebo prodáte. Samostatnou skupinou pak budou ty, které poputují rovnou do popelnice nebo na sběrný dvůr.
Krok 2: Vytřiďte odpad
V dílně pravděpodobně narazíte na celou řadu věcí, které by rozhodně neměly skončit ve směsném odpadu. Pozor dejte na zbytky barev a rozpouštědel – ty patří do sběrného dvora nebo nebezpečného odpadu. Ověřte si proto na stránkách vaší obce nebo městské části, kam je můžete odvézt. Nezapomeňte sesbírat a bezpečně zlikvidovat také všechny staré baterie a akumulátory. Mimochodem, do nebezpečného odpadu patří také obaly od montážní pěny, louhy, motorové oleje nebo chladicí kapalina.
Krok 3: Darujte a prodejte
Narazili jste na při úklidu na nepotřebné nářadí nebo odložený kus zachovalého nábytku? Nabídněte je na místním online bazaru. Pokud nemáte na prodej a komunikaci se zájemci nervy, věnujte věci za odvoz nebo oslovte místní charitu. Vyzkoušet můžete i swapovací skupiny – třeba se vám nepotřebnou starší vrtačku podaří vyměnit za přebytky z podzimní úrody.
Krok 4: Pusťte se do úklidu a výmalby
Ve chvíli, kdy se vám podařilo se zbavit nepotřebných věcí, je čas zhodnotit vyklizený prostor. Využijte tuto příležitost k hloubkovému úklidu, omytí polic a pracovních stolů a také k výmalbě nebo drobným opravám. Zkontrolujte, jak jsou na tom s těsností okna v dílně a celém sklepě či garáži, a zabezpečte je – vyplatí se pořídit bezpečnostní folie proti rozbití a pomohou i zamykací kličky.
Krok 5: Poctivě uschovejte drobnosti
Věci, které si chcete nechat, byste měli přehledně uložit. Využijte průhledné stohovatelné organizéry, ve kterých se lépe vyznáte, a přednost dejte plastu – papírové krabice totiž rychle vlhnou a plesniví, navíc se do nich snadno dostanou hlodavci nebo hmyz. Pokud máte v dílně a sklepě drobnější cennosti, které nechcete nechávat volně, uschovejte je do bezpečnostní bedny nebo uzamykatelné skříně. Na uložení drobnějších součástek můžete použít výsuvné organizéry s popisky, které vám ulehčí orientaci v dílně.
Krok 6: Uložte nářadí k zimnímu spánku
Nářadí není levnou záležitostí a měli byste mu dopřát důkladnou posezonní údržbu, která prodlouží jeho životnost. Elektrické nářadí vypojte, vyndejte akumulátory a vše uložte na suché a ideálně teplé místo. U benzinových pil či sekaček vyprázdněte všechny nádrže, aby vlivem nízkých teplot nedošlo k poškození směsí. Všechno nářadí i drobnější nástroje omyjte, očistěte, osušte a promažte, abyste ho na jaře mohli hned použít.
Krok 7: Zabezpečte větší věci
Traktůrek, kolo nebo sekačku do skříně nezamknete. Proto se vyplatí investovat do bezpečnostního systému, který vám jejich zabezpečení usnadní. Můžete vyzkoušet některý ve stylu X Safety boxu, který funguje na principu pevné základny, k níž uzamknete řetězem či ocelovým lankem vše potřebné – od nářadí po sportovní výbavu.
„Sekundární zabezpečení, tedy ochranu věcí uvnitř, bychom neměli podceňovat. Pokud se totiž zloději podaří dostat do dílny, kterou většinou máme jako součást garáže nebo sklepa, připravíme mu další překážku. A dost možná překazíme celou loupež,“ radí Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Krok 8: Odežeňte nezvané hosty
Dílna, garáž, sklep, to je ideální domov pro myši, potkany, ale třeba i vosy. Využijte posezonní úklid k sanaci prostor a likvidaci hnízd. Zkontrolujte, zda nemáte někde prokousané stěny nebo dveře, které příliš dobře netěsní. Pozor si dejte hlavně v případě, že je vaše dílna propojená s obytným prostorem. Spojovací dveře by měly dobře doléhat a nezapomínejte je zamykat – proniknout by jimi mohly nejen myši, ale i zloděj.
Krok 9: Zkontrolujte zabezpečení
Máte uklizeno, vytříděno a dílna se celá leskne? Pak vás čeká krok v podobě kontroly zabezpečení. Ujistěte se, že zámek na dveřích jde snadno otevřít a nezasekává se. Pokud ano, vyměňte ho – vybírejte takový, který je přímo určený do extrémních podmínek, zvládne výkyvy počasí, tuhý mráz i velkou vlhkost. Měl by být certifikovaný minimálně ve III. třídě odolnosti a výhodou bude i možnost sjednocení na společný uzávěr. Díky tomu pak jedním klíčem pohodlně odemknete jak dům či byt, tak garáž s dílnou.
„Pokud dveře do dílny chrání petlice nebo uzamykatelná závora, zkontrolujte její stav. Měla by pevně držet na dveřích, nesmí být poškozená či se viklat – v takovém případě nechrání dostatečně a je třeba ji vyměnit. Často je totiž upevňovací podklad v horším stavu, než závora či petlice sama,“ zakončuje Petr Neuvirt z Tokoz.
Krok 10: Sepište škody i tipy pro Ježíška
Zjistili jste během úklidu, že strunová sekačka už se nové sezony nedožije? Nebo vám chybí sada vrutů či pilka na jarní prořez stromů? Sepište si vše, co je nutné během zimy do dílny doplnit. K nákupu pak můžete využít zimní předsezonní akce a slevy, díky kterým zaplatíte mnohem méně, než kdybyste nákupy „honili“ v březnu. A nové nářadí vám koneckonců třeba rád přinese i Ježíšek, když mu dáte své přání vědět včas.